Konec hygge, žijte ikigai! Používáte tyto cizí výrazy správně?

Zeitgeist

Německý výraz "zeitgeist" můžeme volně přeložit jako "duch doby." Hovoříme pak o atmosféře doby, znacích pro toto časové období typických nebo také o způsobu myšlení, který je pro onu dobu charakteristický. Jak výraz použít v praxi: ,,Ve filmu Tenkrát v Hollywoodu se Tarantino soustředí na rok 1969. Oslavuje nejen film jako takový, ale i onu dobu, zeitgeist konce hippie éry."

útulný pokoj

Lykke

Dánský výraz pro štěstí.

 

Hygge

Je dánský výraz pro "domácí pohodu." Pokud je například Váš byt hygge, pak je jistě útulný, teplý, voňavý a jako zrozený k relaxaci.

 

Lagom

Výraz "lagom" pochází ze Švédska. Popisuje dokonalý balanc, kdy něčeho není ani málo, ani moc, ale přesně tak akorát. Používá se ve spojitosti se střídmostí a kvalitou. Jak výraz použít v praxi: ,,Můj šatník není sestavený z předražených kousků. Mám toho na sebe přesně tolik, kolik potřebuji. Oblečení nehromadím. To, které mám, je kvalitní, unosím ho a sedí mi. Můj šatník je lagom."

 

Fika

Švédský výraz "fika" se používá podobně, jako české "čas na kávičku." Popisuje chvíli, kterou strávíme u kávy a něčeho dobrého prostým nicneděláním. Fika nám také umožňuje poznat někoho neformálně, spřátelit se. Jak výraz použít v praxi: ,,Dali jsme si fika pauzu, zastavili se a nic jsme nedělali. Jen jsme pili kávu, mlčeli a užívali si toho, že jsme."

horká čokoláda

Saudade

Portugalský výraz pro emoci, kterou zažíváme, když nám někdo nebo něco chybí. Saudade však navíc provází příjemné vzpomínky. Saudade se používá při toužení po něčem, co už jsme jednou měli, milovali, ztratili a neuvěřitelně moc to chceme zpět. Jak výraz použít v praxi: ,,Má manželka pro mě byla vším. Když zemřela, pochopil jsem, že už ji nikdy nesevřu v náručí. Ale toužím po tom jako po ničem jiném. Celé dny cítím saudade."

 

Ikigai

Ikigai můžeme z japonštiny volně přeložit jako "smysl života." Tento výraz ovšem nesymbolizuje pouze přirozenou lidskou touhu poznat vyšší smysl bytí, jak je tomu v češtině. Ikigai zároveň reprezentuje potěšení z maličkostí všedního dne. Pokud žijete ikigai, žijete naplněný šťastný život.

 

Kairos

Kairos je řecký výraz, který jedním slovem popisuje "tu správnou atmosféru." Kairos je výrazem pro zásadní moment, pravou příležitost a atmosféru, která vybízí k akci. Jak výraz použít v praxi: ,,Zrovna jsme na pláži pozorovali západ slunce. Pak poklekl, aby mě požádal o ruku. Byl to osudový moment, byl to kairos."


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup