Projevte vděčnost svému domovu

Někdo má krásný velký dům s bazénem, jiný moderně vybavený byt, další žije v garsonce na rozkládacím gauči. Ať už však bydlíte kdekoliv, hlavní je to, že bydlíte. 

Chodíte někdy po bytě, a říkáte si věty jako: „Ten lustr potřebuje vyměnit.“ „Tenhle gauč už je tak starý.“ „Ta zeď by potřebovala vyspravit.“ ? Ano, kdo ne. A až budete mít čas a peníze, jistě to uděláte. Ale proč se trápit něčím, co momentálně nemůžete změnit? Máte domov. Střechu nad hlavou, místo k přespání, úkryt před zimou. Ta troška věcí, které vlastníte, je stále mnohem víc, než kolik vlastní mnozí jiní. Šálek, ze kterého ráno pijete kávu je luxus oproti kaluži, ze které se nedávno pokoušelo někde daleko od vás napít žíznivé dítě. Stará rozvrzaná postel je mnohem víc, než balík slámy, na kterém kdesi za mořem spí stará nemocná žena. Banán, který jste koupili v akci, protože již přezrával, je snem mnohých hladovějících, kteří by se klidně dřeli, kdyby měli kde, aby získali to, co máte vy. 

odpočinek u krbu

Mnozí z nás žijí v blahobytu, a vůbec si to neuvědomují.

Co je vlastně ten blahobyt? Někdo si pod tímto slovem představuje vilu s rozlehlým pozemkem, osobního šoféra, a paní na úklid. Jinému postačí drahý automobil, byt plný moderních technologií, a značkové oblečení. Blahobytem je však vše, co máme, a skutečně to nepotřebujeme. Ke kvalitnímu životu stačí pohodlná matrace, střecha nad hlavou, kuchyňka s funkčními spotřebiči, a koupelna, kde ve vaně teče teplá voda, a záchod splachuje. A samozřejmě troška internetu, abychom si mohli najít práci, a aby mohly děti správně vypracovat všechny úkoly do školy. Vše ostatní už je tak nějak navíc. Velká úhlopříčka v obývacím pokoji, nový automobil na leasing, sušička prádla, nebo skříň plná stylového oblečení. To všechno, co potřebujeme, i to, co vlastně nepotřebujeme, je důvod k vděčnosti. Můžeme vděčit vesmíru, že jsme se narodili v zemi, kde lze snadno získat vzdělání i práci, můžeme vděčit sobě, že jsme si dokázali zařídit pohodlný život, a také bychom měli projevit vděčnost domovu, že tu pro nás je.

okno dřevostavby

A teď se znovu projděte po svém bytě.

Tentokrát se však nedívejte na vše, co chybí, a je potřeba opravit, ale uvědomte si vše, co máte. Posaďte se na gauč, a vnímejte to pohodlí, které vám dopřává. Napijte se ze své oblíbené sklenice vody, která k vám proudí přes vodovodní baterii. Jděte ke skříni, a pohlaďte každičký svetr, všechny trička, a buďte vděční. Stěnám, že vás drží v teple a bezpečí, střeše, že vás chrání před deštěm, oknům, že k vám pouští denní světlo. Sobě, za vše co jste dokázali, a co všechno ještě dokážete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup