Kyberšikana. Koho se to týká, a jak jí zabránit?
O kyberšikaně jste možná již slyšeli, ale třeba si nedovedete představit, co se pod tímto slovem skrývá. Jedná se o šikanu formou kybernetického prostředí, tedy takovou, která probíhá na různých sociálních sítích a webových stránkách. Tato forma šikany je oblíbená především díky tomu, že osoby mohou cizímu člověku ubližovat v anonymitě, a věří tedy, že je za toto chování nečeká žádný postih. Jde tedy o formu psychického týrání, zesměšňování, či ponižování, jehož následky však mohou být fatální.
Koho se to týká?
Obětí kyberšikany může být vlastně kdokoliv. Nejčastěji se s ní pak setkáváme u dětí a mladistvých, kteří neumějí své chování řádně zhodnotit, a sázejí na svoji trestní bezúhonnost. Může se však stát, že formou internetu bude šikanován třeba i dospělý člověk, jehož kolegové si na něj došlápnou skrze různé webové stránky.
Jak taková kyberšikana vypadá?
Kyberšikana může mít mnoho podob. Mohou to být nepříjemné, až obtěžující komentáře pod fotografiemi člověka na sociálních sítích, vulgární vzkazy a zprávy, webové stránky založené k posměchu na adresu konkrétní osoby, fotomontáže, zveřejňování nevhodných fotografií dané osoby.
Proč se k ní lidé uchylují?
Méně mentálně vyspělí jedinci, obvykle pak dospívající, považují za způsob zábavy posměch na účet jiné osoby. Jiní se pak přidávají z důvodu, aby nevypadli z kolektivu, nebo se rovněž nedostali do spárů šikanátorů. Šikana formou internetového prostředí je pak oblíbená proto, že lidé věří, že je nelze vysledovat, a tento způsob šikany se hůř dokazuje. Veškerá data nahraná na internet jsou však svým způsobem nesmazatelná, a lze je tedy v případě potřeby doložit.
Jaké mohou být následky kyberšikany?
Následky kyberšikany mohou být fatální, jelikož cílí na psychiku člověka. Méně psychicky odolné osoby pak mohou podléhat depresím, úzkostem, a dokonce se mohou objevit sebevražedné sklony.