Někdy živnost přestává člověka těšit

Máte živnostenský list a pracujete jako řemeslník sám na sebe? Pak jistě víte, že je to celkem náročná řehole. Mnoho práce za nepříliš mnoho peněz. Do toho zákazníci, kteří nemají úplně přesnou představu o tom, co by vlastně chtěli, ale vždycky ví, moc dobře, že takhle to vlastně vůbec nechtěli. Nezřídka reklamují zakázku jen proto, aby dostali výraznou slevu a nikoli proto, že by byli nespokojeni. To, že na dané zakázce v podstatě proděláváte, už nevidí.
A přitom většinou už ty konfliktní poznáte z prvotního jednání. Lidé, kteří jsou nejvíce srdeční a familiérní se projevují v krizi nejvíce hystericky. Nabízí se zde otázka, zda má podnikatel vlastně právo odmítnout zákazníka. Co si o tom myslíte?
dělník s helmou
Je pravda, že český zákazník je špatný zákazník. Nejen, že málo platí, ale libuje si v konfliktech i tam, kde to není vůbec vhodné.
 bedna na nářadí

Jak vyřešit silnou profesní krizi?

Co s tím vlastně můžete dělat? Jít pracovat do provozu za nižší mzdu? Mnozí lidé to skutečně takto vyřeší, protože pracovní stres z podnikání je příliš vysoký na to, aby se dokázali nechat takto stresovat. Ale mnozí lidé nechtějí ztratit své příjmy a svou svobodu.
Rozhodně skvělým řešením je vycestovat do zahraničí. Chce to odvahu a alespoň základní jazykové znalosti. Díky chytrým telefonům a translátorům se počáteční komunikační problémy a konflikty překonávají podstatně snáze.
Čeští řemeslníci mají v zahraničí, především v Německu a Rakousku, velmi dobré jméno. Jsou zodpovědní, svědomití a pracovití a v neposlední řadě samozřejmě také levnější.
stavební dělníci
Pokud chcete ve své živnosti nastolit změnu, začněte se zajímat o zahraniční projekty. Můžete do toho pro začátek jít s kolegou živnostníkem, který například poskytuje návazné služby, takže byste mohli pracovat v podstatě společně a počáteční obavy byste mnohem snáze dokázali překonat.