Kancelář – to není jen stůl a židle

S pojmem „open office“ se již jistě mnozí z vás setkali. Tento vzor vybavení kancelářského pracoviště k nám dorazil ze zámoří a nutno podotknout, že s jeho zavedením klesla produktivita práce takřka o polovinu. Lidé umístění v nízkých boxech, pod dohledem kamer, kde neexistovalo soukromí, jeden se překřikoval přes druhého, bzučelo to uvnitř jako ve včelím úlu – tento model zkrátka nemohl mít šanci na úspěch. Manažerům konečně dochází to zásadní: Jejich podřízení se musí cítit příjemně, pracoviště musí být nejen účelné a praktické, ale i dostatečně vybavené, bez rušivých vlivů.
kancelářské boxy.jpg

Osvětlení pracoviště

Pravdou je, že vůbec první výbavou, o které lidé v souvislosti se zařízením kanceláře přemýšlejí, je stůl a židle , případně vestavěný nábytek. Tím vůbec prvním by však mělo být zajištění dostatečného osvětlení. Výhodou je vždy takové prostředí, kde je po celý den dostatek přirozeného slunečního světla, s dostatkem prostorných oken a stoly umístěnými v jejich blízkosti. Neplatí to však všude a pak musí nastoupit centrální svítidla a přidružené body ve formě lampiček nebo bodových světel. Optimální je pamatovat na velkoplošná řešení, kde si lidé při práci nestíní, a kde se uplatní moderní LED technologie, např. ve formě panelů nebo plnospektrálních zářivek.

Stůl a židle

Jakmile místnost dostatečně osvětlíme, můžeme přistoupit k zásadnímu rozhodnutí, a tím je samotná pracovní plocha. Podle potřeby místnost vybavíme i konferenčním stolkem, ideálně sladěným ve stejné barvě. Vhodné je prostor oživit kombinací alespoň dvou barev, jedné v teplém a druhé v chladném světelném spektru. V každém případě se však veškeré vybavení místnosti odvíjí od umístění pracovního stolu s otočnou a výškově nastavitelnou židlí.
skleněná budova.jpg

Doplňky

I ten nejpedantičtější šéf by měl pomyslet na to, že jeho podřízení budou odvádět přiměřený výkon, jestliže se budou na pracovišti cítit příjemně. Nemá sice smysl nikoho zbytečně rozptylovat soukromou galerií fotografií na stěnách, nebo snímky z dovolené na pláži, které vás od práce spíš odvedou, ale žádoucí je investovat část prostředků na květinovou výzdobu. Nikoliv květiny umělé, ale živoucí. Vyšší dekorativní kusy umístíme do některého z rohu místnosti, menší květiny mohou být zavěšeny na stěnách, nebo umístěny přímo poblíž pracovního stolu. Květiny jednak místnost čistí od nežádoucích chemických látek, a zároveň nás zásobují energií, jsou to živé bytosti, a v jejich přítomnosti se vždy na práci lépe soustředíme.