Otravy oxidem uhelnatým řeší hasiči a zdravotníci každý rok

Předně si musíme objasnit, co to oxid uhelnatý je, a proč je nebezpečný.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn bez barvy a bez zápachu, který vzniká při procesu spalování plynných, kapalných a tuhých látek. Nedráždí ke kašli a v podstatě jeho přítomnost nemusíte vůbec zaregistrovat. Je nebezpečný tím, že jej svými smysly nepostřehnete, přitom jeho malá koncentrace stačí k projevům nevolností, závratí, bolestem hlavy, a při vyšších koncentracích může dojít až k bezvědomí a úmrtí.
sirka v plameni

Napadá Vás, jak je tohle možné? Otravu oxidem uhelnatým můžete totiž snadno zaměnit s náhlou nevolností třeba z jídla, a pokud neopustíte místnost, kde se tento plyn hromadí, bezvědomí a smrt mohou přijít velmi rychle. Každý rok je v České republice hlášeno několik desítek případů otrav.
hořící uhlí

Instalaci detektoru si zajistěte včas

Před oxidem uhelnatým velmi dobře chrání tzv. detektory. Jsou to malá elektronická zařízení, která pracují při napájení pouhými několika tužkovými bateriemi. Ty v nich vydrží i dva roky a po celou tu dobu jste v bezpečí. Únik plynu čidla detekují již v malých koncentracích akustickým signálem – sirénou. Doporučují se namontovat všude tam, kde dochází ke spalování, nejčastěji do plynových kotelen, ke krbům, nebo ke kotlům na pevná paliva. Pokud máte karmu v koupelně, tak sem patří detektor rovněž. Nejhorší situace vzniká v létě za vysokých teplot, kdy špatně odchází spaliny komínem, a mohou se vracet kouřovodem zpět do místnosti.
lebka s maskou

Nezapomeňte pravidelně nechat kontrolovat komínové průduchy

Velkému nebezpečí se vystavují i ti, kteří zanedbávají pravidelnou revizi komínových průduchů a jejich čištění.  Pozor dávejte i u běžícího motoru auta v uzavřené garáži, i na volnoběh vzniká totiž velké množství jedovatého plynu.

Jednoduchý model detektoru oxidu uhelnatého (CO), přitom spolehlivý a funkční, pořídíte již za několik stovek korun, nemá tedy smysl zbytečně riskovat. I ty nejlevnější detektory jsou testovány a certifikovány, a pokud jste na pochybách, jaký typ zvolit, můžete se poradit ve specializovaných prodejnách elektro, nebo v různých recenzích na Internetu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup