Naučte se starat o své úspory

Podle nejrůznějších průzkumů nejsou lidé po celém světě zběhlí ve finanční gramotnosti. Například velká část Američanů neví, jak své finance správně spravovat. Ovšem Češi na tom nejsou o nic lépe. Stále však existuje naděje, jak vše napravit. Začít musíte ale sami. Internet je plný příruček, tipů a návodů, jak se zdokonalit ve spravování svých úspor. Existuje mnoho jednoduchých a osvědčených strategií, jak se starat o své peníze, a vycpávat matraci bankovkami mezi ně nepatří.
ocelový trezor domeček
Důležité je používat selský rozum. Pochopitelně se vám bude lépe starat o úspory, pokud budete mít přehled co se děje na bankovním účtu. Kontrola stavu přes internetové bankovnictví je snadná a ani nezabere moc času. Navíc si aplikaci internetového bankovnictví můžete stáhnout do mobilu a jakmile se naskytne volná chvíle například během cestování, stačí na minutku kouknout na provedené transakce a zařídit se podle toho.
Management financí vám pomůže rychle analyzovat zbytečné výdaje a ušetřit. Pochopitelně to chce čas, než si zvyknete provádět kontrolu pravidelně a zlepšit své finanční návyky.
peněženka pod lupou
Pro začátek si stanovte rozpočet, se kterým budete během měsíce operovat. Mít jasnou představu o svém rozpočtu je naprostý základ! Rozpočet nám pomáhá srozumitelně a transparentně vidět naši finanční situaci. Jedná se o úplně první krok na cestě za šetřením a zlepšením životní situace.
Dalším krokem je pochopení výdajů a příjmů. Mnoho lidí ve skutečnosti neví přesnou částku, kterou utratí, a diví se, že jim z pravidelných příjmů na konci měsíce moc nezbylo. To je problém, ale existuje snadné řešení. Po dobu alespoň jednoho měsíce sledujte všechny své výdaje. Nejen ty na bankovním účtu, ale i hotovostní.
Všechny fixní náklady, které musí odejít k určitému datu, uhraďte hned po výplatě. Jedině tímto způsobem se vám nestane, že byste na potom neměli dostatek prostředků k provedení platby. Díky tomu budete moci být v klidu a nestresovat se, že náhodou utratíte víc a nezbyde na pravidelné výdaje. Jakmile pochopíte pohyby na svém účtu, máte vyhráno!
zlaté prasátko pokladnička
Jestli máte půjčku, zkuste s ní pravidelně pracovat a upravovat smluvní podmínky. Mnoho bank nabízí sjednocení půjček nebo převod z jedné banky do druhé s nižšími úroky. Zároveň omezte zbytečné utrácení a snažte se splatit půjčky dříve. Díky naplánovanému rozpočtu a přehledu o dění na účtu by to mělo být jednodušší.
Rekapitulace
·         Vytvořte si rozpočet
·         Sledujte pohyby na účtu
·         Omezte zbytečné výdaje
·         Snažte se případné půjčky splácet dříve