3 věci, na které se připravit, pokud vaše dítě nastupuje na střední školu

Přistála už vám v emailové schránce také pozvánka na informativní schůzku pro rodiče žáků prvních ročníků, a to i přesto, že oficiálně vaše ratolest do školy ještě ani nenastoupila a za chvíli začínají prázdniny? Je však vhodné se této schůzky zúčastnit, protože se na ní můžete dozvědět velké množství informací, které skutečně můžete před nástupem potomka do školy potřebovat. A jaké změny pro vás jako rodiče nástup dítěte na další stupeň vzdělávacího procesu může znamenat?

Školní skříňky

Vlastní nákupy učebnic

Základní školy svým žákům učebnice poskytují a rodiče k nim pouze ve většině případů dokupují pracovní sešity, na čemž se však mnohdy domluví s paní učitelkou, která je objedná hromadně. Na střední škole na tento postup v drtivé většině případů zapomeňte. Učebnice si žáci kupují zcela sami a pracovní sešity už nemají tak důležitou úlohu jako na ZŠ. Noví žáci tak mají dvě možnosti – koupit učebnice použité z bazaru nebo od starších žáků, či se vydat na nákup nových. V tom případě však peněženka jen zapláče. A je škoda kupovat vše nové, když jednou použité učebnice jsou často ve skvělém stavu.

Studentka u notebooku

Změna zápisů poznámek

Některých se to nedotkne, jiní se na to těší už pořádně dlouho. Střední školy totiž většinou nenutí žáky dělat si zápisy do učitelem určených sešitů, ale tak, jak jim samotným to nejvíce vyhovuje. Pokud tedy vaše dítě přejde například z papíru na notebook, připravte se na nutnost častého dokupování náplní do tiskáren HP Dumtiskaren.cz.

Kurzy, výlety, exkurze…

Oproti základním školám, kde má hlavní slovo při plánování výletu (zejména na prvním stupni) pedagog, na střední škole žáci volí cílovou destinaci po konzultaci s ním většinou sami a výběr mají mnohem širší. Střední školy svým studentům nabízí také větší množství exkurzí a odborných cvičení, při kterých mohou prohloubit své znalosti a dovednosti také v praxi. A to je přece skvělé!