Skialpinismus a Freeriding

Pokud jste schopni vést lyže hlubokým sněhem, v takovém sněhu zatočit a bezpečně i zastavit, měli byste do toho jít. Ne. Nemusíte si kvůli pokusu si pořizovat drahé vybavení. V každém větším městě i přímo v horských střediscích existují půjčovny sportovních potřeb, které vás za přijatelný peníz vybaví pro tento sport od hlavy až k patě.

Na vás je jen to abyste se rozhodli, pro jaký druh volného lyžování se rozhodnete.
stopy po lyžích

Skialpinismus. Je doména především vysokých, divokých hor. Ale dá se s úspěchem provozovat třeba i v Beskydech. Alfou a omegou tohoto sportu je, že nahoru i dolů jdete, či jedete na lyžích. Pro výstup si na skluznice nalepíte tzv. Tulení (stoupací) pásy. Název mají od pásů, které na lyže lepili Eskymáci a ty byly opravdu z tulení kůže. Des se vyrábějí ze speciálních mohérových tkanin.

Chloupky na stoupacím pásu se při pohybu vpřed položí a umožní skluz. Při pohybu vzad se vztyčí a tomto pohybu zabrání. Na stoupacích pásech se dá stoupat do překvapivě prudkého kopce. Když už začnou podkluzovat připevní se k lyžím kovové brzdy „Haršajny“.

Stoupání na lyží umožňuje také speciální vázání, které se zvedá s celou pevnou lyžařskou botou. Po výstupu, vázání aretujeme k lyži, odlepíme stoupací pásy. Jsme připraveni ke sjezdu.
muž na snowboardu

Nyní se Skialpinismus mění na Freeriding. Freeriding je volný sjezd. Pokud se nemíníte mordovat při stoupání do kopce, pro samotný Freeriding využijte nějaké horské dopravní zařízení. Na Freeriding, můžete, ale nemusíte mít speciální lyže. Pokusy zvládnete i na běžných sjezdovkách. Samozřejmě můžete provozovat Free sjezdy i na Snowboardu

V mnoha horských resortech se stoupající popularitě Freeridingu přizpůsobují a vytyčují speciální tratě, které vedou mimo sjezdovky.

Při těchto sportech nepodceňujte důležitá vybavení. Chrániče páteře, dobrá přilba a tzv. „Pípák“ (lavinový vyhledávač) musí být naprostou samozřejmostí. Ale to vám jistě vše vysvětlí v oné půjčovně, kde si i toto vybavení můžete zapůjčit. Bývá totiž součástí Freeridingového setu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup