Kam na hory

Javorový se svou výškou 1031 m.n.m. je dostatečně vysoký, aby procházka na něj uspokojila i náročného turistu, se svým bukovým porostem a krásnými výhledy do krajiny v nížině, na okolní vesnice a samotné město Třinec poskytuje lidem, kteří se na něj rozhodnou vyjít, výbornou relaxaci a kondiční procházku v jednom. Pod samotným vrcholem ve výšce 947 m.n.m. se nachází celodenně a 7 dní v týdnu otevřená chata s příjemnou obsluhou, dostatečně zásobenou kuchyní a několika druhy výborného piva Litovel, včetně proslulé 13tky Gustav.
Pěší výlet
Pod vrchol je možné se dostat několika trasami odlišných obtížností a děti, starší lidé, nebo těhotné ženy mohou využít sedačkové lanovky. Vzhledem k blízkosti polských hranic značnou část návštěvníků tvoří Poláci. Javorový vrch se však stal natolik oblíbenou lokalitou, že, hlavně v neděli je možné nahoře potkat lidi všech možných ras a národností. Nepochybně k tomu přispívá svým dílem také škola paraglidingu, která se zde nachází a v létě za hezkého počasí kolem vrcholu krouží i desítky letců. Vrchol Javorového je od chaty cca. půl hodiny cesty, různými stezkami je možné sejít do okolních vesnic, anebo po hřebeni pokračovat na další Beskydské vrcholy jako je Ostrý, nebo Kamenitý. Poblíže chaty se nachází stanice horské služby a místní dominantu tvoří věž televizního vysílače, která zároveň Javorový vrch jednoznačně identifikuje.

Zimní les

V zimním období mohou lyžaři využít rozsáhlé sjezdovky, přes Javorový vede také několik běžkařských tras. Lesem pokryté svahy hory jsou také oblíbeným cílem houbařů a sběračů všech možných bylin. Horská turistika tvoří ve zdejším kraji levnou a všeobecně dostupnou alternativu k návštěvě předražených posiloven a fitcenter, pěstují ji zde alespoň svátečně téměř všichni cestou tedy můžete potkat skupinky důchodců s trekovými holemi, rodiny s dětmi, i skupinky pubertální mládeže. V letním období vrchol pravidelně hostí různé sportovní akce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup